اجرای آخرین نسخه‌ی فلش پلیر بر روی کرومیوم


همایون وفامهر آموزش, معرفی نرم افزار ارد ۱۳۹۲ ۱۳

 flash-player-blog-header

همانطور که می‌دانید، آخرین نسخه‌ی فلش پلیر برای گنو/لینوکس فقط از طریق گوگل کروم قابل دسترسی است، در حالی که دیگر مرورگرها از ورژن ۱۱.۲ فلش پلیر استفاده می‌کنند. اگر تمایل دارید به جای گوگل کروم از کرومیوم استفاده کنید، این راحت‌ترین کار برای داشتن آخرین نسخه‌ی فلش پلیر بر روی آن است.

آخرین نسخه‌ی فلش پلیر که به همراه گوگل کروم ارائه می‌شود، قابل استفاده بر روی دیگر مرورگرها همچون فایرفاکس نیست، چرا که نیازمند یک API به نام Pepper است که فقط گوگل کروم و کرومیوم از آن پشتیبانی می‌کنند.

شاید برای شما سوال شده باشد که گوگل کروم و کرومیوم به غیر از آیکن‌های متفاوت، چه تفاوت‌های دیگری دارند

  • گوگل کروم متن باز نیست در حالی که کرومیوم متن باز است و این اصلی‌ترین دلیلی است که گوگل کروم در مخازن توزیع‌های گنو/لینوکس  یافت نمی‌شود.
  • گوگل کروم توسط توسعه دهندگان کروم تست می‌شود در حالی که کرومیوم ممکن است توسط توزیع‌ها دستکاری شود. برای مثال کرومیوم در اوبونتو کمی دستکاری شده تا از WebAppها پشتیبانی کند. این درحالی است که گوگل کروم به دلیل متن باز نبودنش، این تغییرات را با خود به همراه ندارد و درنتیجه از WebAppها پشتیبانی نمی‌کند.
  • گوگل کروم از چند کاربری بودن پشتیبانی می‌کند.
  • گوگل کروم به همراه افزونه‌های اختصاصی مانند آخرین نسخه‌ی فلش پلیر و افزونه‌ای برای نمایش فایل‌های PDF ارائه می‌شود.

نصب Pepper Flash در اوبونتو

روش‌های گوناگونی از جمله دانلود گوگل کروم، استخراج فلش پلیر و نصب دستی آن بر روی اوبونتو وجود دارد، ولی در این روش به کمک مخازن از پیش آماده، کار راحت‌تر شده است. نصاب Pepper Flash که در این مخزن ارائه شده است، آخرین نسخه‌ی پایدار گوگل کروم را دانلود کرده، فایل Pepper Flash را از درون آن استخراج کرده و آن را نصب می‌کند (در این فرایند گوگل کروم نصب نمی‌شود).

برای اضافه کردن مخازن و نصب Adobe Pepper Flash از دستورات زیر استفاده کنید

sudo add-apt-repository ppa:skunk/pepper-flash

sudo apt-get update

sudo apt-get install pepflashplugin-installer

(پس از نصب شدن، نصاب سعی می‌کند گوگل کروم رو از روی سرورهای گوگل بر روی سیستم ذخیره کند، که ممکن است مدتی زمان ببرد.)

در ادامه باید فایل زیر را ویرایش کنید تا کرومیوم به صورت پیش‌فرض از Pepper Flash استفاده کند

sudo gedit /etc/chromium-browser/default

خط زیر را در آخر فایل باز شده کپی کنید و در نهایت فایل را ذخیره کنید و ببندید

. /usr/lib/pepflashplugin-installer/pepflashplayer.sh

دقت کنید که متن بالا با یک نقطه شروع شده و بعد از آن فاصله قرار دارد

در نهایت کرومیوم را یک بار بسته و دوباره باز کنید، حال اگر به آدرس chrome://plugins بروید خواهید دید که آخرین نسخه‌ی فلش بر روی کرومیوم قرار دارد. (نیازی به غیر فعال کردن فلش ۱۱.۲ نیست. کرومیوم از این به بعد به صورت پیشفرض از Pepper Flash استفاده خواهد کرد)

[bsbutton size=”small” style=”default” icon=”none” iconcolor=”white” text=”منبع” link=”http://www.webupd8.org/2013/04/install-pepper-flash-player-for.html?utm_source=feedly” target=”New page”]برچسب ها :

نظرات