اوبونتو ؛ تولدت مبارک!


سید حسین اسلامی نژاد مقالات مهر ۱۳۹۳ ۲۹

۲۰ اکتبر ۲۰۰۴ بود که مارک شاتلورث انتشار اوبونتو ۴.۱۰ را اعلام کرد . باور این که از آن روز یک دهه گذشته و ما امروز منتظر انتشار اوبونتو ۱۴.۱۰ Utopic Unicorn هستیم سخت است .

.

Ubuntu-Turns-10-Happy-Birthday-462568-2

.

باور این که توزیع اوبونتو تا این حد موفق باشد سخت به نظر می رسید اما مارک شاتلورث کاری متفاوت برای جهان متن باز انجام داد . او سرمایه گذاشت و چیزی متفاوت تقاضا کرد .

بازار معمولا چگونه کار می کند ؟ شما سرمایه ای می گذارید ، محصولی تولید می کنید ، سپس آن را عرضه کرده و سود می برید . اما مارک شاتلورث پروژه ای را پدید آورد که پولی تقاضا نمی کرد و سیستم عاملی رایگان را به کاربران هدیه می کرد . علاوه بر این شاتلورث بارها بر این نکته تاکید کرد که رایگان بودن اوبونتو باید برای همیشه باشد .

چه کسی فکرش را می کرد سیستم عاملی لینوکسی با نام اوبونتو نه تنها از نام هایی چون فدورا و دبیان پیشی بگیرد بلکه به پر استفاده ترین توزیع لینوکسی در جهان تبدیل شود . سیستم عاملی که به مرور زمان جامعه بزرگی از افرادی با فرهنگ ها و ملیت های مختلف گرداگرد خود تشکیل داد .

اوبونتو ۴.۱۰ منتشر شد و شاتلورث گفت که هر ۶ ماه نسخه جدیدی از اوبونتو را منتشر خواهد کرد . سیستم عاملی با نصب سریع و آسان ، به همراه بهترین نرم افزارهای ضروری از پیش نصب شده ، تعهد به بروزرسانی های امنیتی رایگان به مدت حداقل ۱۸ ماه برای هر توزیع ( و مدتی بیشتر برای نسخه های ال تی اس ) .

۱۰ سال از انتشار اوبونتو ۴.۱۰ می گذرد و ما به فاصله ۲ روز از انتشار اوبونتو ۱۴.۱۰ قرار داریم و کنونیکال بر سر همان تعهدات باقی است و تنها دوره پشتیبانی نسخه های عادی به ۹ ماه کاهش یافته و در عوض امروز کنونیکال پروژه های متنوعی چون اوبونتو تاچ و … را در حوزه های مختلف با قدرت به پیش می برد . 

به لطف تلاش شاتلورث و مجموعه کنونیکال امروز اوبونتو در سراسر جهان و برای تمام زبان ها در دسترس است .

بنابر این تنها یک جمله برای گفتن وجود دارد : تولدت مبارک اوبونتو!برچسب ها :