اوبونتو ۱۴.۱۰ (Utopic Unicorn) منتشر شد


سید حسین اسلامی نژاد اخبار اوبونتو آبا ۱۳۹۳ ۰۱

اوبونتو ۱۴.۱۰ (Utopic Unicorn)  تک شاخ آرمانگرا منتشر شد .

اوبونتو ۱۴.۱۰ که می توان آن را بهبود کوچکی برای Ubuntu 14.04 LTS دانست منتشر شد . از انتشار اوبونتو ۱۴.۰۴ تنها ۶ ماه می گذرد و بعید به نظر می رسد درصد بالایی از کاربران اوبونتو پشتیبانی ۹ ماهه را به ۳ ساله ترجیح داده و به این نسخه بروزرسانی کنند . این اتفاقی است که به طور معمول برای نسخه های غیر LTS می افتد مگر این که نسخه مذکور چیز جدیدی به ارمغان آورده باشد . 

.

اوبونتو 14.10

.

اما سوالی که ممکن است ذهن بسیاری از کاربران اوبونتو را به خود مشغول کرده باشد این است که چرا خبری از مدیر نمایش میر و یونیتی ۸ در این نسخه از اوبونتو نیست ؟ پس از آن که استفاده از مدیر نمایش میر و یونیتی ۸ در اوبونتو به صورت پیشفرض برای اوبونتو ۱۴.۰۴ لغو شد گمان می رفت که این اتفاق در نسخه ۱۴.۱۰ تکرار نشود و شاهد حضور رسمی این برنامه ها در اوبونتو ۱۴.۱۰ باشیم اما مارک شاتلورث در ماه مارس به این مساله کتمان کرد که گمان نمی رود شاهد استفاده رسمی از این برنامه ها تا قبل از Ubuntu 16.04 LTS باشیم . دلایل زیادی را می توان برای این تاخیر غیر منتظره برشمرد که مهمترین آنها ورود کنونیکال و اوبونتو به بازار موبایل و تبلت و متعاقب آن لزوم در نظر گرفتن همگرایی در طراحی و توسعه مدیر نمایش میر و یونیتی ۸ است . رقابت با شرکت های بزرگی چون گوگل ، اپل و مایکروسافت اجازه هرگونه سستی و خطا را می گیرد و از این رو برای حضور در این بازارها باید قدم های مطمئنی برداشت . البته نظر شخصی نگارنده این متن این است که انتظار برای حضور میر و یونیتی ۸ تا انتشار اوبونتو ۱۶.۰۴ به طول نخواهد انجامید و احتمالا در نسخه های آتی و پیش از اوبونتو ۱۶.۰۴ شاهد حضور آنها به عنوان برنامه های پیشفرض در اوبونتو خواهیم بود .

اما مهمترین تغییرات و بهبودهای نرم افزاری این نسخه به شرح زیر است :

  • کرنل لینوکس ۳.۱۶
  • لیبر آفیس ۴.۳.۳.۲
  • نانیلوس ۳.۱۰
  • یونیتی ۷.۳.۱
  • فایرفاکس ۳۳
  • تاندربرد ۳۳
  • و بهبود پشتیبانی از مودم های ۳G
دانلود اوبونتو ۱۴.۱۰

فایل ایزو اوبونتو ۱۴.۱۰ از طریق لینک زیر برای دانلود در دسترس است :

دانلود اوبونتو ۱۴.۱۰ از سایت رسمی اوبونتو

 

نظر شما در مورد تغییرات و بهبودهای این نسخه از اوبونتو چیست ؟ آیا به این نسخه از اوبونتو بروزرسانی خواهید کرد ؟ خوشحال می شویم اگر اوبونتو ۱۴.۱۰ را استفاده می کنید تجربیات و مشاهدات خود از این نسخه را با ما و دیگر کاربران اوبونتو به اشتراک بگذارید .برچسب ها :

نظرات