راه اندازی ریموت کنترل در لینوکس ( اوبونتو )


بهروز رمضانی آموزش خرد ۱۳۹۳ ۲۶

 حتماً در زمان تماشای فیلم یا شنیدن موزیک به این فکر افتاده اید که ای کاش میتوانستید بدون نزدیک شدن به رایانه خود تغییرات دلخواه را در روند پخش آن ویدیو یا موزیک اعمال می‌نمودید ، جهت انجام چنین کاری ما به یک گیرنده و فرستنده نیازمندیم ، این گیرنده از تنوع زیادی در سخت افزار برخوردار است ، که شما میتوانید با جستجو در اینترنت به نقشه مدار و قطعات مورد نیاز جهت ساختن آن دست یابید . ما در وقت صرفه جویی کرده و پکیچ آماده گیرنده را از فروشگاه سی تو خریداری کرده‌ایم . ( این  پکیچ شامل : برد گیرنده با چیپست Atmel  و یک کابل usb نسبتاً بلند می‌باشد ) جهت انتخاب فرستنده می‌توانید از اغلب ریموت کنترل های موجود در بازار استفاده کنید .  در بخش نرم‌افزاری شما باید پکیج lirc را بر روی توزیع خود نصب نمایید .
پکیج مذکور در مخازن رسمی اوبونتو موجود می‌باشد و دیگر نیازی نیست که سورس آن را دانلود و نصب نمایید ابتدا یک سر کابل usb را به برد و سر دیگر آن را به پورت usb متصل میکنیم . جهت مطمئن شدن از اتصال صحیح برد به اوبونتو دستور زیر را در ترمینال اجرا کرده و خروجی آن را با خروجی پایین مقایسه نمایید .

همانطور که مشاهده می‌کنید خروجی دستور شامل

شده است که به معنی شناخته شدن برد توسط اوبونتو می‌باشد . بعد از اطمینان از اتصال صحیح برد به سیستم با دستور زیر پکیچ lirc را نصب می‌نماییم . ( من از توزیع اوبونتو ۱۴.۰۴ استفاده میکنم )

در پایان مراحل نصب با تصاویر زیر مواجه می‌شوید که موقتاً گزینه Noun را انتخاب و تأیید کنید .

.

lirc-conf-1

.

lirc-conf-2

.

حالا به قسمت انتخاب ریموت کنترل میرسیم در این بخش به دو صورت میتوان ادامه داد . اولین راه این است که با مراجعه به وبسایت lirc و رفتن به قسمت ریموت کنترل یکی از مدل های موجود در سایت را انتخاب کنید  مزیت این روش در آماده بودن فایل پیکره‌بندی ریموت کنترل می‌باشد . راه دوم این است که یک ریموت کنترل از بازار تهیه و شخصاً آن را به برنامه lirc بشناسانید و فایل پیکره‌بندی آن را بسازید . ( نتیجه کار بر روی یک ریموت کنترل مشابه چندان رضایت بخش نبود ) شخصاً راه اولی را ترجیح میدهم . من یک ریموت کنترل مربوط به کارت گیرنده دیجیتال داشتم که خوشبختانه فایل پیکره‌‌بندی آن در وبسایت برنامه موجود می‌باشد . حال به بررسی فایل‌های پیکره‌بندی lirc می‌پردازیم ( فایلهای مذکور در آدرس etc/lirc  واقع هستند ) . با دستور زیر محتویات دایرکتوری lirc قابل مشاهده می‌باشد .

محتویات دایرکتوری lirc
حال بایستی دو فایل hardware.conf و lircd.conf  را ویرایش کنیم ( اولین فایل مربوط به تنظیمات برد گیرنده سیگنال و دومین فایل حاوی اطلاعات ریموت کنترل می‌باشد )

با دستور زیر فایل ‌hardware.conf  را باز می‌کنیم . ( از هر ویرایشگر متنی میتوانید استفاده کنید )

  در فایل باز شده به دنبال گزینه‌ “”= REMOTE_DEVICE بگردید و آن را به این صورت ویرایش کنید.

 و عبارت “START_LIRCD=”false  را پیدا کرده و آن را به صورت زیر ویرایش کنید .

 پس از اتمام ویرایش فایل را ذخیره می‌کنیم . حال به سراغ فایل lircd.conf می‌رویم این فایل را با دستور زیر باز کرده و محتویات فایل پیکره‌بندی ریموت کنترلی که از وبسایت lirc دانلود کردیم  را در این فایل کپی می‌نمایم .

محتویات فایل پیکره‌بندی ریموت کنترل من

 اکنون با دستور زیر دیمون lirc را مجددا راه‌اندازی  میکنیم .

 خروجی دستور بالا چنین خواهد بود .

 پس از این مرحله جهت تست درست بودن فایل پیکره‌بندی ریموت کنترل و برد گیرنده در ترمینال دستور irw را اجرا می‌کنیم . پس از اجرا شدن دستور خط فرمان منتظر فشردن دکمه از سمت کاربر خواهد بود . اگر همه موارد بالا را به درستی انجام داده باشید . پس از فشردن هر دکمه بر روی ریموت کنترل لامپ LED روی برد روشن شده و کد مربوط به هر دکمه در خروجی دستور چاپ می‌شود .

پس از اتمام کار راه‌اندازی برد ، نوبت به تنظیم lirc برای کنترل پلیر‌ها در اوبونتو می‌رسد برای این کار ابتدا در دایرکتوری خانگی خود یک فایل با نام lircrc بسازید . .یک ترمینال باز کرده و دستور زیر را جهت ساخت فایل فایل مذکور اجرا نمایید .
قبل از انجام هر کاری به بررسی ساختار فایل lircrc می‌پردازیم . الگوی استفاده شده در این فایل بدین صورت است
شما بایستی با در اختیار داشتن نام دکمه های ریموت کنترل خود و دانستن نام عملگر مورد نظر در برنامه دلخواه الگوی زیر را کامل کنید . پس از اینکار فایل بالا را با یک ادیتور باز کرده و محتویات زیر را در فایل بالا کپی کنید .
لازم به ذکر است که جهت اجرا شدن فرامین صادره به پلیر smplayer ( توسطirexec ) بایستی برنامه irexec را در Startup اوبونتو اضافه نمایید تا هر بار پس از روشن شدن رایانه ، برنامه به صورت خودکار اجرا شود . در تصاویر زیر نحوه انجام این کار را مشاهده می‌کنید .

.

startup-1

.

 

 

 

startup-2

.

پس از اتمام کار بالا ، دیمون lirc را با دستور زیر مجددا راه‌اندازی میکنم .

خوب کار به اتمام رسید حال می‌توانید با پخش کردن یک ویدیو توسط پلیر vlc یا smplayer نتیجه کار خود را مشاهده کنید . در زیر ویدیویی کوتاه از نتیجه کار را مشاهده می‌نمایید .

.برچسب ها : , , ,

نظرات