مارک شاتلورث اوبونتو ۱۵.۰۴ را Vivid Vervet نامید


سید حسین اسلامی نژاد اخبار اوبونتو مهر ۱۳۹۳ ۲۹

روز گذشته مارک شاتلورث مدیر عامل کنونیکال نام رسمی اوبونتو ۱۵.۰۴ که در ماه آوریل سال ۲۰۱۵ منتشر خواهد شد را اعلام کرد . از این پس این نسخه با نام Vivid Vervet که ترجمه تحت الفظی آن میمون رنگی است شناخته خواهد شد .البته برای واژه Vivid معانی دیگری چون «سرزنده» و «سرحال» نیز در فرهنگ لغت قید شده است .

شاید برای آن دسته از کاربران که اطلاعی در زمینه شیوه نامگذاری نسخه های اوبونتو ندارند ادامه متن جالب باشد .

نامگذاری هر نسخه از اوبونتو با استفاده از دو بخش عددی و حرفی انجام می‌شود . برای نمونه به نام آخرین نسخه ال تی اس اوبونتو توجه کنید : Ubuntu 14.04 Trusty Tahr . عدد ۱۴.۰۴ در نام این نسخه از اوبونتو به سال و ماه انتشار آن اشاره دارد . ۱۴ اشاره به سال انتشار آن ( سال ۲۰۱۴) و ۰۴ اشاره به ماه انتشار (ماه آوریل) . اما قسمت دوم نام هر نسخه متشکل از نام یک حیوان و صفتی برای آن است که هر دو با یک حرف شروع شده باشند .

بر خلاف سایر سیستم عامل ها نام هر نسخه از اوبونتو توسط کاربران پیشنهاد می‌شود و در نهایت مارک شاتلورث در هفته منتهی به انتشار هر نسخه نام نسخه بعدی را از بین نام های پیشنهاد شده از طرف کاربران انتخاب می‌کند . اسامی انتخاب شده توسط شاتلورث معمولاً نام حیوانات کمتر شناخته شده را در بر می‌گیرد و صفت انتخابی نیز معمولاً مرتبط با ویژگی‌های مدنظر برای آن نسخه است ؛ برای مثال صفت Trusty در نام ubuntu 14.04 Trusty Tahr که به معنی قابل اعتماد است اشاره دارد به LTS  بودن (پشتیبانی دراز مدت) این نسخه .

 

نظر شما در مورد این شیوه نامگذاری چیست ؟ و شما چه ترجمه ای را برای عبارت Vivid Vervet مناسب تر می دانید ؟برچسب ها :