ویندوز ۱۰ یا جاسوس مایکروسافت؟


حامد جلایی مقالات مرد ۱۳۹۴ ۲۶

متاسفانه نمیخواستم این مقاله هدف‌دار و با جهت‌گیری و حمله به ویندوز ۱۰ مایکروسافت شروع بشه  ولی جهت‌گیری ها و بی‌اطلاعی‌ها و حمله به جایگاه نرم افزارهای آزاد و فلسفه آزادی توسط افرادی در سایت های به ظاهر تکنولوژی باعث شد بسیار دلخور بشم و یه جوابیه برای این دست از افراد ارائه کنم.

اینکه یک تعداد کاربر مبتدی و کم سواد آی تی، میان و بنیاد نرم افزارهای آزاد رو مسخره میکنن و با لفظ بنیاد مستضعفان شروع به ترول ورزی میکنن، دارن شخصیت و منش خودشون رو نشون میدن و این کاربران حتی زحمت یه جستجو در دنیای مجازی رو هم به خودشون ندادن و با نبود درک کامل از فلسفه آزادی شروع به ناسزا گفتن کردن!
حتی خیلی‌ها با احساسات و بی منطق جواب هایی میدن که واقعا به دور از شخصیت یک انسان متمدن هست!
ما با سند و مدرک و تمام موشکافی های ریز و درشتی که انجام میدیم به نقاط ضعف یک سیستم عامل کد بسته اشاره میکنیم و حتی مایکروسافت خیلی از امکانات رو از ترس کاربران لینوکسی اضافه میکنه!
خیلی از باگ های ویندوز توسط لینوکسی ها گزارش میشه!
اغلب سرورهای خوده مایکروسافت روی لینوکسه!

Dedicated-Linux-Server-Hosting

اگه سرورهای لینوکسی نبود یا حتی اگه از کار بیوفتن مطمئن باشین کل اینترنت دنیا از کار میوفته و اگه همین سرورهای لینوکسی نبودن باید حق اشتراک ماهیانه اینترنت رو چندین برابر پرداخت میکردیم!
و حتی عده‌ای بدون درک و تحقیق میگن بنیاد نرم افزارهای آزاد هم یه شرکته تجاریه! در حالی که متشکل از تک تک کاربران جامعه لینوکسه و به نظر تک‌تک کاربران ارزش قائل هست و یک سازمان ناسودبر هست!

خوب شاید بگیم این بحث دیگه منسوخ شده و مقایسه دو سیستم عامل دیگر خواهانی ندارد، اما اینطور نیست و هر دو سیستم عامل باز طرفدارن دو آتیشه خودشونو دارن و این آتیش بین این طرفداران هرگز خاموش نخواهد شد.

اون چیزی که مسلم هست اینه که اکثر گنو/لینوکس کاران قرار نیست هکر یا توسعه دهنده باشن و در بینشون کاربران عادی و آماتور هم وجود داره و در حال اضافه شدن کاربران زیادی در چند سال اخیر بوده‌ایم.

اکثر گنو/لینوکسی ها در بحث هایی که انجام میدن چون قبلا از ویندوز استفاده می‌کردن یا حتی بعضی ها دو سیستم عامله کار میکنن، متوجه این تغییرات هستن و در بیشتر بحث هایی که میشه به دلیل عدم آشنایی کاربران ویندوز با لینوکس و اینکه تجربه کاری مستقیم نداشتن، بحث ها کورکورانه و بدون منطق جواب داده میشه و بیشتر به جای رسیدن به یه نقطه مشترک، بحث بی نتیجه و پر از دلخوری میشه.

ما از این سایت اعلام میداریم که ما خواهان استفاده از یک سیستم عامل آزاد و متن باز هستیم و کاربران مایکروسافتی رو هم دعوت میکنیم که حداقل یه فرصت تست کردن به خودشون بدن و متوجه خوبی های این سیستم عامل بشن.

2000px-Opensource.svg

گنو لینوکس یه سیستم عامل تحت ترمینال نیست و بیشتر امکانات جدید ویندوز مشتق شده و حتی کپی شده از دنیای گنو لینوکسه!

ویندوز ۱۰ یک شکست عمیق بین ویندوز ۸ و ویندوز ۷ هست! به جز کورتنا و مرورگر به ظاهر جدیدش چه چیز جدیدی برای کاربرانش داره؟ حتی یه مجموعه اداری آفیس پیش‌فرض مناسب هم رو سیستم عاملش ارائه نمیده!

Screenshot (29)

کاشی‌ها جای خودشونو به منوی استارت سابق در ویندوز هفت دادن و این عمل باعث کندی در بخش استارت شده و ظاهر شلوغ و یک دستی رو تحویل کاربر نمیده!

شتاب‌زدگی بیش از حد مایکروسافت در ارائه این نسخه کاملا در ناهماهنگی هاش معلومه! یا شاید هم یه تعدیل نیرو و قرار دادن نیروهای جدید برای درست کار‌کردن متخصصان برای مایکروسافت لازم باشه!

در همین تصویر بالا رابط استارت جدید به سه رنگ مختلف در اومده که اصلا ترکیب رنگ بندی مناسب رو نداره و کاملا هر کدوم ساز خودشونو میزنن!

استارت یک رنگ داره، سرچ کورتنا یک رنگ و باقی پنل یک رنگ دیگه!

یک زمانی این جهش رو یونیتی هم داشت که با انتقادات فراوانی روبرو شد ولی کنونیکال به جای برگشت به گنوم اومد یونیتی رو بهینه کرد و تا جایی که الان به یکی از بهترین توزیع های لینوکسی تبدیل شده و راحت‌ترین و شیک‌ترین میز کار رو داره.

ویندوز نمیتونه رولینگ ریلیز باشه و هر سری باید ساختارش تغییر بکنه تا از شر ویروس‌ها و باگ‌های قبلیش خلاص شه وگرنه خوده سیستم عامل ۷ چه مشکلی داشت؟ میتونست مثل توزیع های لینوکسی بسته ها و افزونه های لازم رو بیرون بده و کم کم این تغییرات رو میداد که هم کمتر خطا کنه و هم کاربرها براش آزمون و خطا نباشن! خطاهایی که در ویندوز ۸ و ۸.۱ با اجرای برنامه ها و توقف اونها شاهد بودیم (close program) هنوز از خاطر خیلی ها پاک نشده!

یکی از خصیصه هایی که ویندوز تا الان یدک کشیده خاصیت ریستارت در نصب اغلب برنامه ها هست و یا آپدیت ها و نصب درایورها!

اگه به گذشته برگردیم میبینیم که به جز آپدیت کرنل در لینوکس نیازی به ریستارت نبود و با بهینه سازی هایی که در کرنل ۴ انجام شده حتی آپدیت کرنل در لینوکس هم دیگه نیازی به این خصیصه بد نداره! یعنی دیگه ریستارت در لینوکس مفهومی نداره! اما ویندوز ۱۰ با این همه ادعای هماهنگی و بهینه سازی و همگرایی ببینیم چی شده:

نصب ویندوز= چندین بار ریستارت

نصب درایورها= ریستارت

نصب آپدیت ها= ریستارت

نصب برنامه= ریستارت

آیا هنوز دیگه مایکروسافت یاد نگرفته که یک گیک اصلا دوست نداره دستگاهی که از اون استفاده میکنه دم به دم خاموش بشه؟ حتی مواقعی این خاموش شدن ها بلاجبار بوده و فرصت ذخیره سازی سندها هم ممکن نیست!

حالا تفاوت در حجم های نسخه ۳۲ بیت و ۶۴ بیت ویندوز هم نکته عجیبیه واقعا! اونم در حد ۱ گیگ اضافی، در حالی که در اوبونتو تفاوت آشکاری بین نسخه های معماری ۳۲ و ۶۴ بیت وجود ندارد.

نکاتی که با دوستان بررسی و به آن رسیدیم تک تک برای تان اینجا نقل کرده ایم امیدواریم که اطلاع رسانی بشه و همه این قضایا رو بفهمند:

۱- بوت سریع ویندوزه که با Hibernate کردن رایانه و فریب شخص استفاده کننده میخواد بگه که همه چی سریع بالا میاد و ویندوز ۱۰ سریع تر هست! اگه این امکان رو خاموش کنین خواهید دید که آنچنان هم سریع نیست!

۲- با اینکه نسخه رایگان هست (برای کسانی که نسخه اورجینال هفت یا هشت رو دارن!) ولی برای کسانی که میخوان تست کنن تا وقتی که اکتیو نشه امکان تغییر بک گراند و اضافه کردن آیکون به دسکتاپ موجود نیست و محدودیت داره!

۳- محدودیت سایز منوی استارت هم ممکنه برا خیلی ها اذیت کننده باشه، الان خوده داشبورد یونیتی در حالت مینیمال و فول اسکرین قرار داره و در حالت فول اسکرین نتایج بیشتری رو پوشش میده و حتی در KDE ‌هم این قابلیت تا فول اسکرین شدن وجود دارد.

۴- در سیستم های ضعیف با بزرگتر کردن سایز منوی استارت سیستم دچار لگ می‌شود.

۵- رابط فلت اصلا عمق نداره و بدون هیچ سایه ای مثل بختک روی کاشی ها میوفته.

Screenshot (5)

۶- نصب خیلی طولانی. در حدود ۴۰ دقیقه. روی سیستمی با همون مشخصات، نصب یه توزیع لینوکسی در کمتر از ۱۰ دقیقه!

۷- تکراری بودن طراحی محیط نصاب. (اهمیت ندادن به جزئیات)

۸- مخفی کردن عملیات نصب و اپدیت از کاربر. نداشتن گزینه های Skip و امثالهم.

۹- جاسوسی کردن از اطلاعات کاربر به دلیل ناآگاهی خود کاربر از قوانین خونده نشده! تنظیمات پیشفرض بدترین تنظیمات هستن. حتما باید Customize انتخاب شود. برای احترام به حق کاربر.

۱۰- ضعف در مدیریت پنجره های فعال و غیرفعال موقع کار با منوی استارت.

۱۱- عدم کارایی مفید پنل های جدید طراحی شده. مثل پنل نتورک و ولوم و …

۱۲- ایده برداری نوتیفیکیشن سنتر از مک و پلاسما. (ظاهر از مک، کاربرد از پلاسما)

۱۳- جلوگیری از اکثر تنظیمات به دلیل اکتیو نبودن. ویندوزهای قبلی از این نظر خیلی بهتر بودند.

۱۴- بهینه نبودن میزکار و دسکتاپ برای مانیتورهای سایز متوسط و قدیمی. فقط بهینه بودن با مانیتورهای عریض بالای ۱۰۸۰p 

۱۵- عدم دانلود از استور بدون داشتن اکانت = انحصار و محدود کردن کاربر و همچنین اجبار به استفاده از سرویس هایی که کاربر نیازی نداشته.

۱۶- ایده برداری از قابلیت های اوبونتوتاچ برای ریسایز کردن پنجره های برنامه های تحت مترو.

۱۷- استفاده ی بیش از حد و غیرطبیعی از منابع سخت افزاری. حداقل ۶۰ درصد سنگین تر از توزیع های مدرن لینوکسی.

۱۸- wifi sense  که رمز شبکه wifi  رو به اشتراک میزاره اونم بدون اطلاع کاربر؟ به نظر عجیب نیست!؟ اصلا چه دلیلی داره مایکروسافت رمز عبور وای فای ما رو بدونه و هم اینکه به اشتراک بزاره! واقعا برای این قشر از کاربران که بی چون و چرا و بی سند و مدرک از گنو/لینوکس بد میگن تعجب میکنم. با وضعیت لاک پشتی اینترنت در ایران حساب کنین رایانه هر شخص یه اشتراک فایل FTP حساب میشه برا مایکروسافت! به نظر این جاه‌طلبی مایکرو ریشه در کنترل کامل کاربر نداره و حریم خصوصی و آزادی کاربر واقعا زیر سوال نیست!

واقعا از یه غول به ظاهر نرم افزاری (جاسوسی) باید هم این انتظار رو داشت چون داره کاربر رو آنالیز میکنه و به جای خلق یه سیستم خوب داره یه سیستم کنترلی جمع میکنه!

واقعا یه ویندوز سنگین تر از اوبونتو هست؟ پشت این ظاهر سبک چرا این همه حجم نهفته!

تغییراتی که ویندوز ده نسبت به ویندوز هفت داشته قابل تحسین هست ولی یک کار پر از باگ و ایراده که فقط دو سه نسخه بعدش میتونه اشکالاتش رو بر طرف کنه هر چند که از روز انتشار فقط ایراداتش داره نمود پیدا میکنه تا چیزهای خوبی که واقعا نداره!

ویندوز هشت در کل یه پوسته کپی برداری شده از سیستم عامل های گنو/لینوکس و مک هست که خوب و به جا پیاده سازی نشده و جای کار داره حالا حالاها و ما شاهد تغییرات اساسی در این سیستم عامل نبودیم. حداقل انتظار داشتیم باگ ماشین حسابش رو حل میکرد و هزاران اشکالات دیگر که فرصت نوشتن میخواهد.

ویندوز هر چقدر هم شاخ بشه و هر چه قدر هم قدرت بگیره در دید بعضی از کاربران گنو/لینوکسی به گرد بش و ترمینال نمیرسه.

نصب این نرم افزار جاسوسی رو به هیچ وجه به دوستان توصیه نمیکنم.

موفق باشید.

 (با تشکر از دوست خوبم رسول بابت تصاویر و بررسی ها)برچسب ها :

نظرات


 • امین گفت:

  من در حال حاظر هم اوبونتو ۱۵.۰۴ و هم ویندوز ۱۰ را روی سیستمم نصب شده دارم,حقیقت اینه که اگر مطلب ملایم تر بود بیشتر به دل می نشست و کاربران را به فکر فرو میبرد
  برخی از موارد برای کاربر نهایی دارای اهمیت نیستند و لزومی هم وجود نداره باشند مثل موارد ۱۶ – ۱۲ – ۸- ۷ -۵-۲-۱
  منوی استارت هم محودیت اندازه نداره
  مورد ۱۱ هم شخصیه

 • محمد گفت:

  دلیل گرایش مردم به ویندوز خیلی واضحه…، ویندوز از نظر امکانات و نرم افزار و گیم خیلی بهتر از لینوکسه. (حالا باز بیاید بگید نه لینوکس امکاناتش بهتره! فک کردین کیو دارین گول میزنین؟ بله فقط خودتونو!) اینکه لینوکس تو سرور پیشتازه درست، ولی ما درباره دسکتاپ و تبلت و موبایل و مردم داریم صحبت میکنیم.
  اون تئوری های توطئه و جاسوسی مایکروسافت از کاربرا هم چیزیه که تو ذهن شماست و لزوماً بیانگر واقعیت نیست. همیشه یه عده پیدا میشن که نمیتونن موفقیت دیگران رو ببینن. حتی بعضیها سفر انسان به ماه رو تکذیب میکنن و میگن که نیل آرمسترانگ اصلا روی کره ماه قدم نزاشته و اون جریانات همش ساختگی بوده. از قدیم گفتن این شنونده است باید عاقل باشه. آدم عاقل میدونه که شرکت بزرگی مثل مایکی هرگز سوء استفاده نمیکنه، چون اگه میخاست انقد تابلو و بچگانه کار کنه مردم دنیا بهش اعتماد نمیکردن و رسوا میشد. البته یه سری از اطلاعات نچندان مهم کاربرا رو جمع آوری میکنه که توی قراردادی که موقع نصب ویندوز بهتون نشون داده شده هست، چیز مخفی ای وجود نداره.
  تاحالا فکر میکردم علت پیشرفت کند لینوکس، کمبود بودجه و فقدان مدیریت درسته…، ولی حالا معتقدم دلیل اصلیش، توهم کاربرانشه که باعث میشه فکر کنن لینوکسشون بهترین او اسه و نقاط ضعفشو اصلاً نبینن یا حداقل دقیق نبینن.
  درضمن در بین همین کاربرانی که طرفدار ویندوزن، خیلی کم پیدا میشه کاربری که یکی از توزیعهای لینوکس رو تست نکرده باشه؛ همین آقا رسولتون اومد تو زومیت همه رو کچل کرد آخرشم کاربرای اونجا طرفدار لینوکس نشدن.
  ببخشید طولانی شد، حوصله جر و بحث ندارم، مخصوصاً با شما لینوکسیهای متعصب… یک جمله بگم و برم…؛
  فقط و فقط دارید خودتونو گول میزنید!

  • حامد جلایی گفت:

   ۱-امپراتوری موبایل و تبلتی که شما میگین اکثرا رو هسته لینوکس و یونیکسه!
   ۲-محض اطلاع شما بگم که استیم و موتور بازی سازی یونیتی هم برا لینوکس پورت شده و کم کم کمبود بازی جبران میشه!
   ۳-ما برای اکثر نرم افزارها معادل داریم و مشکلی از لحاظ نرم افزاری نداریم!
   ۴-اتفاقا شرکت های بزرگی مثل مایکروسافت به اطلاعات کاربران نیاز دارن تا قضیه پالادیوم رو اجرا کنن!
   ۵-لینوکس نه با کمبود بودجه مواجه هست نه مدیریت!چون اگه بخواد مثل مایکروسافت پول بگیره فقط حق لایسنس لینوکس کلی پوله که رو اندرویدها فعاله!در ضمن این کاربران لینوکس بودن که لینوکس رو به اینجا رسوندن نه شرکت ها!
   ۶-در ضمن ۹۹ درصد ویندوزی ها که نسبت به لینوکس جبهه میگیرن اصلا ازش استفاده نکردن!که من نمیخوام مستقیم اسم ببرم که آقای ر.ش همین زومیت رو به … کشیده!
   ۷-رسول توی زومیت اصلا نباید پا میذاشت چون واقعا به نظرم در حد تفکراتش نیست و اصولا یه منبع جعلی خبر هست! و من به عنوان یه گیک تنها سایتی که بهش سر نمیزنم همین سایت زامبی زومیتی هست!
   جمع بندی نهایی اینکه شما فکر کن ما خودمونو گول میزنیم.من توی مطلبم به کاربران ویندوز توهین یا حمله نکردم و فقط از خوده مایکی ایراد گرفتم.و اینکه شما من رو هم مجبور میکنین بحث رو به حاشیه بکشم.
   ما دوست داریم ویندوز تمام محدودیت هاشو برداره و یکم فقط یکم جاشو با کاربران ویندوز عوض کنه!
   موفق باشی دوست عزیز

 • ali گفت:

  من کاربر اوبونتو گنوم ۱۴.۰۴ هستم و با اینکه اصلا از ویندوز استفاده نمیکنم ، ولی اصلا از متن نوشته شده‌ی شما خوشم نیومد
  انتقاد به این شکل ، بیشتر شکل افراط داره تا سازندگی
  روی نکات واقعا مسخره‌ای (با عرض معذرت) مانور دادین

 • Amir گفت:

  با سلام و خسته نباشید.
  آیا اجازه می دهید مطالب نوشته شده در اخبار اوبونتو در سایتی استفاده شود؟!!!

 • amir گفت:

  بنظرم من این حرف ها نتیجه نداره هر کدوم از سیستم ها کاریی خودشه داره و در جای خودش بهترینه .

 • amir گفت:

  یک چیز دیگر یادم رفت این مطلب ها باشه بدی هر کدم و خوبی هر کدوم هم بگید تصمیمش با کار بر چی انتخاب کنه.

 • علی گفت:

  سلام. نقطه ضعفهای ویندوز خیلی مهم تر و حساس تر از اینهایی بودن که شما ذکر کردین. من در شرایطی بودم که بخاطر اینکه مجبور بودم پایان نامه دانشگاه رو تحت آفیس تحویل بدم، ناچار شدم ویندوز رو روی سیستم نگه دارم اما در فرصت مناسبی همزمان هم اوبونتو ۱۶ و هم ویندوز ۱۰ رو آپگرید کردم. با توجه به امکانات دستگاهم، توقع داشتم یه اجرای نرم از هر دو ببینم (هسته core-i5 با ۶ گیگ رم و ۷۵۰ گیگ هارد سرعت بالا)
  در مورد حجم و توقع بیش از حد ویندوز از سیستم کاملا موافقم. نزدیک ۸ گیگ فضای هارد فقط برای نصب ویندوز فدا شد و با فضاهای جانبی حدود ۳۰ گیگ هاردم رو خورد. خط ۵۱۲ من وقتی با ویندوز کار میکنم تقریبا با تمام پهنای باند اشغال میشه و هیچ صفحه ای هم حتی تحت کروم یا فایرفاکس باز نمیشه. سرعت کپی فایل حتی روی کانال یو اس بی ۳ هم از ۷۰ مگ در ثانیه تجاوز نمیکنه. لود شدن سیستم عامل حتی در سریع ترین حالت حدود دو دقیقه بعد از لاگ این طول میکشه و حتی فایل اکسپلورر باز نمیشه. در مجموع توی دو سه ماه گذشته حداقل سه چهار بار کرش کرده.
  بطور همزمان اوبونتو ۱۶ حدود ۱.۵ گیگ هارد رو لازم داشت که بعد از نصب کلی اپ های جانبی هنوز دو گیگ نشده. وقتی بوت میکنم بطور متوسط از لحظه روشن تا باز شدن اولین پنجره حدود ۲۴ تا ۳۴ ثانیه زمان میخواد. خط اینترنتم به هیچ وجه اشغال نمیشه و تقریبا هر صفحه ای بدون درنگ باز میشه چون هیچ ترافیک اضافه ای روی خط وجود نداره. سرعت کپی فایل معمولا از ۱۰۰ مگ در ثانیه بیشتره و حتی روی فلش های معمولی (که توی ویندوز عمرا سریعتر از ۵ تا ۷ مگ در ثانیه کار کنن) سرعت انتقال اطلاعات خیلی بالاتره و حتی مصرف باطری سیستم حدود ۳۰٪ کمتره و از همه مهمتر، توی این مدت حتی یک بار (تکرار میکنم حتی یک بار) هم کرش نکرده.
  من تنها مشکلی که تابحال با اوبونتو داشتم، محدودیت آنتی فیلتر بود که فقط براش tor browser رو سراغ داشتم و البته کمی هم اشکالات فنی در برنامه libre-office writer و بخاطر اینها مجبور شدم ویندوز رو نگه دارم. سیستم عاملی که بقول شما بدون هیچ اجازه ای از کاربر انواع و اقسام اطلاعات رو جمع میکنه، حتی در مقابل ساده ترین ویروسها هم ناتوان میشه (برای مثال autorun یا تروجان های احمقانه ای از این دست)، قاتل منابع سیستم هست و انگار طراحی شده برای اذیت کردن کاربر. اما متاسفانه فقط و فقط بخاطر اینکه خیلی برنامه های مهم مثل اتوکد، نرم افزارهای سه بعدی و … صرفا در ایران تحت ویندوز پیدا میشن، استفادهء کاربرها از لینوکس مهجور مونده…

 • یااااس گفت:

  کسایی که میگن ویندوز از لینوکس بهتره …
  حتما همون هایی هستن که میگن word از Latex بهتره …!!!!!!! طبیعتا اونایی که latex بلد نیستن همچین قیاسی رو میکنن…
  در مقابل این دوستان فقط و فقط بایست سکوت کرد تا در جهل مرکب ابدالدهر بمانند …:::)))

  البته اینا همش منوط به اینه که کاربر سیستم کی هست و چه استفاده ای از سیستم میکنه…
  یه سری کاربرهای معمولی داریم که اصلااااا توو آمار به حساب نمیان… و یه سری کاربرهای معمولی که فکر میکنن خیلی پروفشنال و گاد تشریف دارن… ولی فقط فکر میکنن!!

  یقینن لینوکس و حالا توزیع های مختلف اون خیلی ایرادات بهشون وارد هست که بزرگترینش همون نبودن نرم افزارهای بزرگ صنعتی برای این سیستم عامله …. مثل اتوکد .. wincc.. شبیه سازهای plc و خیلی چیزهای دیگه

  اما دوستانی که کار real-time مثل کنترل ربات و بازوها مکاترونیکی و یا پردازش آنلاین تصویر با دوربین های مختلف مونو و استریو میکنن (از جمله خودم) و یا پردازش های سنگین دارن واقعا به این نتیجه میرسن که توو ویندوز حتی نمیتونن به اون چیزی که میخوان فکر کنن چه برسه که شروع به کد زدن هم بکنن…
  دوستانی که توو شبکه فعالیت میکنن هرچقدرررر هم که کار با ویندوز راحت باشه اما هیچوقت نمیتونن از CentOS دل نمیکنن

  اما یه حقی هم میدیم به کاربرایی که نیاز چندانی به استفاده از تمام پتانسیل سیستم ندارن… شما از کسی که نهایت استفادش از سیستم همون باز کردن km player یا pot playerه چه انتظاری داری؟؟ بیاد اوبونتو نصب کنه؟؟؟

  بعضی وقتا به شخصه حالم از محیط اوبونتو بهم میخوره.. میرم ویندوز روحیه م عوض میشه و صد البته قدر و قیمت اوبونتو میاد دستمو بر میگردم پیشش… 🙂

  اگر همه نرم افزارهایی که برای ویندوز نوشتن یه نسخه لینوکس هم داشت… به طور قطع هرگز نه ویندوز نصب میکردم و نه حتی پشت سیستمی که روش ویندوز نصبه مینشستم …. اماااا… اما توو این شرایط نمیتونی به طور کامل از ویندوز رها بشی… و حالا حالاها باااایست از بد و خوب ویندوز هم استفاده بکنی…
  فکر میکنم اوبونتو ورژن ۲۰۰.۰۴ یه همچین اتفاقی اونم شاید واسش بیفته که همه چی واسه هردوشون بنویسن… تازه صدای macی هام بلند میشه بایست واسه هرسه تاش بنویسن…

  برقرار باشین