گیرنده دیجیتال در گنو/لینوکس قسمت چهارم


بهروز رمضانی آموزش, معرفی نرم افزار شهر ۱۳۹۵ ۱۰

با توجه به کمبود منابع فارسی در زمینه راه‌اندازی و استفاده از گیرنده دیجیتال در سیستم عامل گنو/لینوکس بر آن شدیم قسمت چهارم این مجموعه آموزشی را تهیه و تقدیم شما خوانندگان گرامی کنیم. این آموزش شامل دو قسمت خواهد بود در قسمت اول به معرفی و نصب برنامه کافئین خواهیم پرداخت و در قسمت دوم از برنامه VDR و پلاگین‌های متنوع آن صحبت خواهیم کرد.

tmp_19972-Apps-kaffeine-icon-606079608

Kaffeine

کافئین متعلق به مجموعه برنامه‌های میزکار KDE می‌باشد. در نسخه های قدیمی خود با پخش صدای کانال‌های دیجیتال داخل کشور مشکل داشت که خوشبختانه با تغییر ایجاد شده توسط توسعه‌دهنده این برنامه از نسخه ۱.۳ به بعد موتور پخش برنامه از xine-lib به libvlc تغییر پیدا کرد و مشکل صدا کانال‌ها مرتفع گردید. اگر از توزیع‌هایی با مخازن قدیمی استفاده می‌کنید که نسخه ۱.۲.۲ یا قدیمی‌تر را در خود جای داده‌اند برای نصب برنامه با مشکل روبرو خواهید شد . لذا باید از ppa برنامه را نصب کنید. من در این آموزش از توزیع آرچ استفاده خواهم کرد. با جستجو در مخازن این توزیع به این نتیجه خواهیم رسید.

خوب طریقه نصب ساده است در ترمینال با استفاده از دستور زیر کافئین را نصب کنید.

حال برنامه را باز کرده و طبق مراحل زیر پیش بروید. در مرحله اول از شناخته شدن کارت گیرنده دیجیتال خود توسط برنامه اطمینان حاصل کنید.

k1

در مرحله بعد از منوی تلویزیون به زیر منوی کانال رفته و عملیات کانال‌یابی را آغار می‌کنیم. در پنجره کانال بدون هرگونه دستکاری بر روی Start Scan کلیک کنید.

k2

بعد از اتمام کانال‌یابی در ستون سمت راست لیست کانالهای یافته شده را خواهید دید با استفاده از ترکیب Ctrl+a همه آن‌ها را انتخاب کرده و بر روی Add Selected کلیک کرده تا کانالهای به ستون سمت چپ اضافه گردند و در انتها بر روی ok کلیک کنید.

k5

حال در پنجره اصلی بر روی Digital Tv کلیک کنید تا با تصویر زیر روبرو شوید. به لطف libvlc برنامه به راحتی قادر است کدک AAC پخش نماید. کلیه کانال‌ها رادیویی و تصویری بدون هیچگونه مشکلی پخش می‌شوند.

k7

همانطور که مشاهده کردید کار با این برنامه بسیار راحت است. کافئین قادر است کانال مورد نظر کاربر را با فرمت m2t بر روی دیسک سخت ذخیره نمایید. در واقع راحت‌ترین برنامه برای تماشای کانال‌های دیجیتال در گنو/لینوکس همین برنامه هست. جهت تبدیل فایل ضبط شده توسط برنامه از دستور زیر استفاده کنید.

Vdr-logo

VDR – The Video Disk Recorder

برنامه Vdr توسط Klaus Schmidinger نوشته شده و در تاریخ ۷ آوریل سال ۲۰۰۲ منتشر شد. توسعه برنامه تا به امروز ادامه دارد. با توجه به اینکه در این آموزش از توزیع Arch استفاده شده لذا روش نصب این برنامه به سه طریق آموزش داده می‌شود.

کامپایل از کد منبع

افزودن مخزنvdr4arch

نصب از مخزن AUR

کامپایل از کد منبع

بدون اتلاف وقت یه ترمینال باز کنید و آخرین نسخه پایدار برنامه را دانلود کنید.

بعد از اتمام دانلود کد منبع آن را از حالت فشرده خارج کنید و عملیات کامپایل را طبق لینک زیر انجام دهید.

Compile Vdr

در انتهای عملیات می‌توانید برنامه را در خط فرمان اجرا کنید.

 

افزودن مخزن vdr4arch

این مخزن شامل برنامه vdr و تعداد زیادی پلاگین که توسط کاربران این برنامه نوشته شده است می‌شود. مراحل زیر را جهت افزودن مخزن vdr4arch انجام دهید.

ابتدا بسته vdr4arch-keyring را دریافت و توسط پکمن نصب نمایید.

سپس فایل pacman.conf را توسط یک ویرایشگر مانند vim باز کنید.

حال خطوط زیر را به انتهای آن اضافه نمایید.

بعد اضافه کردن مخزن یک بار دستور زیر را جهت آپدیت مخازن اجرا کنید.

توسط دستور زیر کلیه بسته‌های موجود در مخزن vdr4arch قابل مشاهده خواهند بود.

لیست بسته‌های موجود در مخزن vdr4arch

حالا شروع به نصب برنامه vdr می‌کنیم.

 

نصب از مخزن AUR

جهت نصب از AUR از برنامه yaourt استفاده نمایید. علاوه بر vdr پلاگین‌های متنوعی در AUR وجود دارد که در صورت نیاز می‌توانید آن‌ها را نصب کنید.

از هر سه روشی که برنامه vdr را نصب کرده باشید جهت اجرا کردن آن در ترمینال از دستور زیر استفاده نماید.
سوئیچ v در دستور بالا محل ذخیره فایل‌های ضبط شده توسط برنامه را مشخص می‌نماید و P برای شناساندن پلاگین دلخواه کاربر به Vdr استفاده می‌شود.

لیست کانال

برای اسکن کانال‌ها از  w-scan استفاده خواهیم کرد. w-scan را از مخزن vdr4arch نصب کرده و توسط دستور زیر کانال‌یابی می‌کنیم.

بعد از اتمام کار فایل channels.conf را به آدرس زیر کپی میکنیم.

کار به اتمام رسید حال وقت نصب کردن پلاگین ها فرا رسیده است.

نصب Plugin برای VDR

در ادامه دو پلاگین برای استفاده در برنامه Vdr معرفی کرده و نحوه کار با آنها را شرح خواهیم داد. اولین پلاگین برای ساختن یک سرور استریم با Vdr می‌باشد. پلاگین مذکور باعث می‌شود کاربر با هر پخش کننده مدیا بر روی سیستم خود بتواند کانال‌ها را به صورت استریم تماشا نماید. دومین پلاگین مربوط می‌شود به برنامه کودی که از  برنامه Vdr به عنوان یک  Backend استفاده می‌کند و مدیاسنتر کودی مدیریت کانال‌ها و پخش آنها را به عهده خواهد گرفت.

vdr-streamdev-server

بسته به علاقه خودتان به هر یک از سه روش ذکر شده بسته vdr-streamdev-server را نصب کنید.

بعد از نصب بسته مذکور برنامه Vdr را با این پلاگین اجرا نمایید.

بعد از اجرای برنامه خط اتفاق خاصی نخواهد افتاد برنامه Vdr کنترل خط فرمان را درست گرفته است. حال یک مرورگر باز کنید و به این آدرس بروید.

بعد از فشردن کلید Enter به چنین صفحه ای هدایت خواهید شد. در قسمت Channels گزینه Playlist را انتخاب نماید تا پلاگین یه فایل با پسوند m3u برای شما بسازد، آن را دانلود کنید و توسط پخش‌کننده دلخواه خود آن را باز نمایید.

Screenshot from 2016-08-04 02-30-07

من فایل خروجی پلاگین را با پلیر mpv باز کردم. در این پلیر جهت تعویض کانال‌ها که در واقع آیتم‌های موجود در لیست پخش برنامه است میتوانید با کلید‌های > < میتوانید کانال‌ها را تعویض نمایید. همچنین برای فعال و غیر‌فعال کردن deinterlacer از کلید d استفاده نمایید.

streamdev-server-mpv

vdr-vnsiserver

برای استفاده از این پلاگین باید سه بسته را نصب کنید.

توسط yaourt بسته‌ها را نصب می‌نماییم.

حال برنامه kodi را اجرا کرده و به آدرس زیر بروید و قسمت TV را enable کنید. به محض فعال کردن این بخش خود برنامه از شما در خواست می‌کند که kodi-addon-pvr-vdr-vnsi را فعال نمایید. بعد از فعال شدن هر دو قسمت از برنامه خارج شوید.

به سراغ اجرای vdr بروید با استفاده از دستور زیر vdr را با پلاگین vdr-vnsiserver اجرا کنید.

حالا باید برنامه بدون مشکل اجرا شود. پس از اجرای برنامه به سراغ برنامه kodi رفته و آن را اجرا کنید اگر همه موارد درست باشد به محض اجرا شدن برنامه پیغامی مبنی بر دریافت کانال‌ها از سمت backend مشاهده می‌کنید و از طریق منوی tv می‌توانید به تماشای کانال‌ دلخواه خود بپردازید.

kodi

خوب پس از شرح دادن نصب و استفاده از پلاگین‌های بالا به سراغ استفاده مستقیم از vdr می‌رویم. در این روش vdr را با پلاگین‌های vdr-xineliboutput و  vdr-softhddevice خواهیم رفت.

vdr-xineliboutput

ابتدا این پلاگین را نصب نمایید.

سپس برای اینکه بتوانید vdr را از طریق صفحه کلید کنترل نمایید. توسط دستور زیر یک فایل متنی به نام remote.conf بسازید.

و مقادیر زیر را در آن بنویسید و فایل را ذخیره کنید.

حال توسط دستور زیر vdr را اجرا کنید.

پس از اجرا شدن برنامه یک پنجره جدید باز خواهد شد و برنامه شروع به پخش کانال می‌کند. با زدن کلید m میتوانید منوی vdr را مشاهده کنید و با کلید‌های جهت‌نما به گشت و کذار در منو‌ها بپردازید.

vdr-xine-plugin

vdr-softhddevice

این پلاگین برای دارندگان کارت‌های NVIDIA مناسب می‌باشد این پلاگین از VDPAU برای دیکد کردن کانال‌ها استفاده میکند. به علت نداشتن گرافیک NVIDIA موفق به راه اندازی آن بر روی توزیع خود نشدم اما مراحل کار مانند پلاگین قبلی می‌باشد. برای این پلاگین دستور زیر را اجرا کنید.

و برای اجرا vdr از دستور زیر استفاده کنید.

خوب به پایان این قسمت از آموزش رسیدیم، امیدوارم مفید بوده باشه.

 برچسب ها : , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

نظرات