آیا لینوکس ویروس نمی‌گیرد؟! نگاهی دوباره به ویروس‌ها در گنو/لینوکس


همایون وفامهر مقالات فرو ۱۳۹۲ ۲۷

یکی از دلایلی که کاربرهای گنو/لینوکس از این سیستم‌عامل دفاع می کنند موضوع “بدون ویروس” بودن این سیستم‌عامل است. در کل حرف این دسته از کاربرها درست است ولی فقط همان قدری درست است که بگوییم حرفشان اشتباه نیست.

گنو/لینوکس نشانه‌ای از تکامل است!

لینوکس ویروس

گنو/لینوکس نشانه‌ای از تکامل است، دقیقا همان طوری که نرم افزارها باید توسعه پیدا می‌کردند، در دنیایی آزاد که هر کس می تواند چیزهایی که نیاز دارد اما وجود ندارند را بسازد. این مدل از توسعه همان چیزیست که موجب گسترش محبوبیت گنو/لینوکس شده است، و این تازه اول ماجراست.

از میان تمام خوبی های گنو/لینوکس، یکی از بهترین های آن این است که شما پس از نصب یک توزیع گنو/لینوکس نیاز به نصب درایورهای سخت افزاری مختلف ندارید، حتی نیاز به نصب ۱۰۰ ها اپلیکیشن مختلف مانند برنامه‌ی پخش موسیقی، بسته‌ی نرم‌افزاری آفیس و یا یک مرورگر اینترنتی خوب نیز ندارید. در یک کلام، پس از نصب گنو/لینوکس، سیستم آماده‌ی کار است و حتی نیازی هم به نگران بودن درمورد ویروس‌ها نیست. ولی واقعا چرا گنو/لینوکس ویروس نمی‌گیرد؟

گنو/لینوکس فقط گنو/لینوکس است، مقدس نیست!

حقیقت این است که هر نوع سیستمی می‌تواند ویروس بگیرد، برنامه‌های کم حجمی که می‌توانند سیستم شما را همچون یک حلزون کند کنند.
ویروس‌ها فقط مختص به ویندوز نیستند، یکی از دلایلی که ویندوز بیشتر ویروس می‌گیرد این است که این سیستم‌عامل در دنیای دسکتاپ‌ها محبوبیت بیشتری دارد، اگر گنو/لینوکس هم مانند ویندوز محبوبیت گسترده‌ای داشت می‌توانست بیشتر ویروس بگیرد. ویروس نویس‌ها مانند تروریست‌ها هستند و ویروس‌ها درواقع بمب‌های این افراد به حساب می‌آیند. ویروس نویس‌ها همانند تروریست‌ها تلاش می‌کنند جایی را مورد حمله قرار دهند که تعداد تلفات بیشتری به همراه داشته باشد. و چه جایی بهتر از دنیای گسترده‌ی ویندوز؟!

آیا این به معنی نا امن بودن گنو/لینوکس است؟

کاربران گنو/لینوکس حاضرند قسم بخورند که گنو/لینوکس واقعا امن است. ولی امن بودن همیشه تا حد کاربری است که از سیستم استفاده می‌کند.
کسی که هیچ چیز از امنیت نمی‌داند می‌تواند گنو/لینوکس را به یک سیستم‌عامل کاملا نا امن تبدیل کند و کاربری که از امنیت سر در بیاورد، می‌تواند ویندوز را به یک سیستم‌عامل امن تبدیل کند.

طرفداران گنو/لینوکس از متن باز بودن آن می‌گویند:

آیا متن باز بودن گنو/لینوکس خطرناک نیست؟
شاید فکر کنید که متن باز بودن به این معنی است که هکرهای خلاف کار می‌توانند به راحتی کد منبع یک نرم‌افزار را بخوانند و راحت‌تر برای آن ویروس بنویسند.
البته که با در اختیار داشتن کد برنامه می‌توانند قسمت‌های مختلف برنامه را بررسی کنند، بر طرز کار برنامه مسلط‌ بشوند ولی در عمل نمی‌توانند راحت‌تر برای آن ویروس بنویسند، بلکه کم‌تر.
باید در نظر داشت که اگر یک نرم‌افزار متن باز است این فقط خلاف کارها نیستند که به کد آن نرم‌افزار دسترسی دارند، بلکه افراد و هکرهای درست‌کار دیگری نیز هستند که کدها را می‌خوانند، بررسی می‌کنند و سعی در بر طرف کردن نقاط ضعف آن‌ها دارند.
بگذارید کمی آمارها را بررسی کنیم
بر اساس آمارهای مقاله‌ی Linux Kernel Development: How Fast it is Going, Who is Doing It, What They are Doing, and Who is Sponsoring It که هر ساله توسط بنیاد لینوکس منتشر می‌شود، در سال ۲۰۱۲ شرکت‌های معروفی چون RedHat, Novell, Intel, IBM, Nokia, Oracle, Google, Fujitsu, HP, Cisco, Samsung و… به صورت مستقیم در توسعه‌ی هسته‌ی لینوکس مشارکت داشتند. این شرکت‌ها، جدای از آن دسته‌ای هستند که به صورت غیر مستقیم و فقط با کمک‌های مالی، از توسعه‌ی هسته‌ی لینوکس حمایت می‌کنند.
می‌بینید که همه دست در دست هم داده‌اند تا محصولی بسازند که به بهترین شکل کار خود را انجام دهد. برنامه نویس‌ها و هکرها هر روز کدها را می‌خوانند، بررسی می‌کنند و تلاش می‌کنند، نقاط ضعف آن‌ها را بر طرف کرده و راه حل‌های بهتری ارائه کنند.

به خاطر دارید که از گستردگی کم گنو/لینوکس صحبت کردیم، درواقع منظورمان دنیای دسکتاپ‌ها بود. اگر قدم در دنیای سرورها و سوپر کامپیوترها بگذارید، هر آنچه که در اطراف خود می‌بینید گنو/لینوکس است، و چه چیزی مهم‌تر از امنیت یک وب سرور؟!
گفتیم که امنیت یک سیستم در درجه‌ی اول به مدیر سیستم بستگی دارد و دلیل اصلی مدیران سیستم در انتخاب گنو/لینوکس نیز همین است.
گنو/لینوکس متن باز است و این قابلیت را دارد که بهتر از یک سیستم‌عامل انحصاری امن شود. اولا که در دنیای متن باز همیشه برای هر کاری معادل‌های مختلفی وجود دارد و این یعنی توانایی در انتخاب برای رفع هرچه بهتر نیازهای ما. از طرف دیگر باز هم به دلیل متن باز بودن می‌توان هر بخش از سیستم را بر اساس نیازهای خود دست‌کاری کرده، تغییر داد و به خواست خود تنظیم نمود و اصلا اگر بخشی مورد استفاده نیست، آن را حذف کرد (حذف صورت مساله).

درضمن این نکته را در نظر بگیرید که سیستم‌ بسته باعث می‌شود که ضعف‌های امنیتی تا زمانی که از آن سو استفاده نشود مخفی بماند، این در حالیست که متن باز بودن گنو/لینوکس این امکان را می‌دهد تا ضعف‌های امنیتی خیلی زودتر از آن که مورد استفاده‌ی خلاف کاران قرار گیرند بر طرف شوند و فکر نکنید که گنو/لینوکس هر چه گسترده‌تر شود تعداد ویروس‌های آن بیشتر می‌شود.
این قابل انکار نیست که کاربر بیشتر (مخصوصا کاربرانی که از امنیت کمتر سر رشته دارند) عاملی است برای کشاندن هکرهای ویروس نویس به سمت گنو/لینوکس و در نتیجه ویروس‌های بیشتر. ولی این را در نظر بگیرید که گسترش گنو/لینوکس یعنی تلاش بیشتر شرکت‌ها و هکرهای کلاه سفید برای پیدا کردن ضعف‌های امنیتی و رفع آنها.

خیلی از ویروس‌ها توسط نرم‌افزارهای شخص ثالث منتشر می‌شوند.

ubuntu-software-center

وقتی شما یک برنامه را از اینترنت دانلود و یا شاید آن را از طریق یک حافظه‌ی فلش دریافت می‌کنید، هیچ گاه مطمئن نیستید که آیا این برنامه ویروس دارد یا خیر. شما فقط آن را نصب می‌کنید. با این کار شما سیستم خود را در معرض آلودگی قرار می‌دهید. با این حال اکوسیستم لینوکس کمی متفاوت‌تر است.

در اکثر مواقع شما اینترنت را برای یافتن برنامه‌های مورد نیاز خود جست و جو نمی‌کنید، بلکه نرم‌افزار مدیریت بسته‌های نرم‌افزاری خود (مانند Package manager یا Software Center) را باز کرده، نرم‌افزار مورد نظر خود را جست و جو کرده و در نهایت برنامه‌ی مدیریت بسته‌ها، آن را از یک منبع مورد اعتماد بر روی اینترنت دریافت و بر روی سیستم شما نصب می‌کند. البته این بستگی به شما دارد که بخواهید یک نرم‌افزار را از روی اینترنت دریافت کنید یا نه، ولی در هر صورت در اکثر مواقع نیازی به این عمل نیست، به علاوه‌ی آن که نرم‌افزارهای موجود بر روی اینترنت نیز کد منبع‌شان قابل دسترس است و این یعنی می‌توان سالم بودن این نرم‌افزارها را تایید یا رد کرد.

لینوکس درست مهندسی شده است

بحث درمورد ساختار طراحی لینوکس بسیار پیچیده است و از حوصله‌ی این مطلب خارج. به همین دلیل به عنوان نمونه به یکی از قابلیت‌های لینوکس می‌پردازیم و شما خود حدیث مفصل بخوانید.

لینوکس فرزند خلف سیستم‌عامل قدرتمند یونیکس است که البته هر کجا که توانسته بهتر از جد خود عمل کرده است. یکی از دلایل امنیت سیستم‌های یونیکسی، وجود مجوزهای دسترسی یا همان Permission ها است. حتما اگر با سیستم‌عامل‌های گنو/لینوکسی کار کرده باشید متوجه شده‌اید که برای انجام هر کاری از نصب نرم‌افزار گرفته تا تغییر تنظیمات شبکه، شما نیاز به وارد کردن پسوورد مدیر سیستم دارید.
درواقع این پسوورد تایین کننده‌ی آن است که کاربری که در حال کار با سیستم است اجازه‌ی دستکاری سیستم را دارد یا خیر.
برنامه‌ها نیز مجوزهای خود را دارند،‌ برای مثال یک برنامه‌ی پرینتر که نیاز به دستکاری و کار با پرینترها را دارد مجوز کار با پرینترها را دریافت می‌کند و نه بیشتر. این بر خلاف برخی سیستم‌عامل‌های دیگر است که برای هر عملی که از نوع کارهای سیستمی باشد، تمام مجوزهای سیستمی یا در اصطلاح مجوز Administrator را به برنامه می‌دهند. این یعنی اگر برنامه‌ی پرینتر در لینوکس دارای ضعف امنیتی باشد، ویروس نمی‌تواند از آن برنامه برای دست‌کاری دیگر بخش‌های سیستم استفاده کند، چرا که برنامه‌ی پرینتر این اجازه را ندارد، در حالی که اگر تمام مجوزهای سیستم به این برنامه داده می‌شد، یک ویروس می‌توانست با پیدا کردن ضعفی در آن برنامه و به خاطر داشتن تمام مجوزهای سیستم، کل سیستم را مورد حمله قرار دهد.

گنو/لینوکس بسیار گسترده است

Distrolist

سعی کنید ویروسی را برای ویندوز بنویسید. بهترین کار این است که ضعف امنیتی را مورد حمله قرار دهید که در تمامی ویندوزها پیدا شود.
اگر هکری بخواهد ویروسی برای ویندوز بنویسد، مطمئن است که روی ویندوز حتما نسخه‌ای از اینترنت اکسپلورر یا به احتمال زیاد بسته‌ی نرم‌افزاری ماکروسافت آفیس یافت می‌شود، تنظیمات امنیتی تمامی سیستم‌ها به یک صورت است و تمامی آن‌ها مانند هم کار می‌کنند، این حالتیست که در تمامی سیستم‌های بسته اتفاق می‌افتد، حال اگر همان فرد بخواهد ویروسی برای گنو/لینوکس بنویسد چه می‌شود؟!
لینوکس دسکتاپ‌های مختلفی مانند Gnome ، KDE یا LXDE و … دارد، هر توزیعی ورژن متفاوتی از هسته‌ی لینوکس دارد و حتی با هسته‌هایی با ورژن یکسان، حتما کانفیگ‌های امنیتی متفاوتی دارند
نرم‌افزارهای مختلف با و رژن‌های مختلف باعث می‌شوند حتی اگر ویروس به خوبی نوشته شود، نتواند خرابی گسترده‌ای بر روی تعداد زیادی از سیستم‌های گنو/لینوکسی ایجاد کند.

من گنو/لینوکس استفاده می‌کنم، آیا باید نگران باشم؟!

جواب طولانی این است که تا زمانی که کاربر دسکتاپ گنو/لینوکس هستید، دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. سیستم‌خود را همیشه به روز نگاه دارید تا از جدیدترین تغییرات امنتیتی بهره‌مند شوید.
اگر همچنان نگران امنیت خود هستید، بهتر است یک بار دیگر این مطلب را از اول بخوانید. و این را در نظر داشته باشید، گنو/لینوکس هر چقدر که گسترش پیدا کند این به معنی داوطلب شدن افراد بیشتر برای تامین امنیت شماست.
با این حال اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که گنو/لینوکس را بر روی سرورها اداره می‌کنند این لازم است که همچنان نگران امنیت خود باشید، اخبار ضعف‌ها و باگ‌های امنیتی را دنبال کنید، پچ‌های امنیتی که عموما همراه با آپدیت‌های خود سیستم ارائه می‌شود را نصب کنید و اصول مدیریت شبکه را رعایت کنید تا از میزان نفوذ به سیستم‌های خود بکاهید.
درنهایت اگر از آن دسته افرادی هستید که می‌توانید کدی بنویسید که به دیگران کمک کند، این کار را انجام دهید، چرا که گنو/لینوکس توسط افرادی نوشته شده است، همانند شما، برای شما!

چند نکته

۱. هیچ گاه سیستم خود را در حالت کاربر root استفاده نکنید، هیچ گاه!
۲. اگر به برنامه‌ای یا کد آن اطمینان ندارید، آن را با دستور sudo یا به عنوان کابر root اجرا نکنید!
۳. ویروس‌های ویندوزی بر روی گنو/لینوکس قابل اجرا نیستند، با این حال اگر سروری را اداره می‌کنید که به سیستم‌های ویندوزی خدمات می‌دهد نیاز است که به کمک آنتی ویروس‌های مختلف کاربران خود را محافظت کنید.برچسب ها : ,

نظرات


 • hamed_ubuntu گفت:

  ممنون از مطلب خوب و آموزنده ای که قرار دادی.

 • احمد گفت:

  سلام
  ممنون از مطلبتون ولی این عکسی که مربوط به نظریه داروین هست را چرا قرار دادید؟

  بنده با این نظریه مشکلی بزرگ دارم و قبولش ندارم

  اولا اینکه دین ما میگه انسانها از حضرت آدم هستند (که این حرف خودش کلی برای رد نظریه جوابگو هست)

  دوم آدمها اساسا بازیگوش هستند و کدوم آدمی دوست نداره راحت از درخت بره بالا چه برای تفریح چه برای بدست آوردن غذا ، پس اگر ادمها از میمونها هستند چرا این ویژگی رو ندارند؟

  سوم چرا هنوز میمون وجود داره ؟

  چهار آیا از نظر علمی میشه خون میمونها را به انسانها منتقل کرد؟

  و……………….

  لطفا شما با این عکسها این نظریه را گسترش ندید.

  • سید حسین اسلامی نژاد گفت:

   سلام احمد جان
   البته همایون جان حتما به سوالت جواب خواهد داد
   ولی برداشت من از انتخاب این عکس توسط همایون این بود که اینجوری میخواسته روند تکاملی سیستم عامل ها رو نشون بده

  • همایون وفامهر گفت:

   درود
   قطعا هدف من از این عکس گسترش نظریه‌ی داروین نبوده.
   ولی چون اکثر دوستانی که مطلب رو می‌خونن با این نظریه آشنایی دارن، این رو آوردم. یعنی در اصل تاکید شده که تکاملی مثل نظریه‌ی داروین.
   نظر شما چیه؟! من برای تاکید روی حرفم به عنوان تکامل از چه مثالی استفاده می‌کردم بهتر بود؟!
   (درمورد بقیه‌ی نظرتون هم خواستم نظر خودم رو بگم که البته بحث رو به بی‌راهه می‌کشه)

   به هر حال ممنون از نظری که دادید.

  • مسعود گفت:

   شما هم لطفا تحمیل عقاید نکنید.
   اغلب قریب به اتفاق شواهد نشون دهنده صحت تکامل هستن و تو دنیای امروز رد کردنش اونم صرفا بر اساس مدارک آسمانی! کاملا غیرمنطقیه… ممکنه نویسنده اعتقادش این باشه… شما نمیتونید سرزنشش کنید که چرا بر مبنای عقیده خودش تصویری رو گذاشته.
   دلایلتون بر رد این نظریه هم فقط مایه خنده هست. حتی کتاب های درسی و دانشگاهی مملکت خودمون هم تایید میکنن این فرآیند رو.
   موفق باشید

   • احمد گفت:

    سلام
    اول لطفا توهین نکنید کجای حرفای من خنده داره؟
    دوم اینجا را قراردادند برای نظردیگه منم نظرمو گفتم
    توی دنیای شما انتقاد یا نظر معنی نداره؟ و هر کس باید کار خودشو بکنه؟

    ببینید به شما بی احترامی نمیکنم
    ولی من اعتقادی ندارم که از میمون بودم

    از طرفی اگر قرار بود میمونی ادم شود باید دیگر میمونی نباشه
    یا میمونهای حالا آدم میشدند

   • علیزاد گفت:

    خب ، شاید خیلی ‌ها تاکید دارند اجدادشون میمون بودند، راست بگند، واقعا میمون انسان‌نما هستند
    ولی کسانی مثل من که همچین نظر بچگانه‌ای رو هرچند از یک دانشمند غیرمعصوم و جایزالخطاء باشه نه تنها بخاطر دین، بلکه بخاطر عقل استاندارد و هوش متوسط هم نمیتونند قبول کنند ، مسلما نسلشون به یک انسان و اونهم پیامبر و برگزیده‌ی خدا میرسه.
    به یاد قصه‌ی طوطی و بازرگان باش و همه‌ رو یکی ندون!

  • علی آقا گفت:

   در جواب آقای “احمد” بگم که جواب سوالات شما در کتاب “خلقت انسان” اثر دکتر سهابی (یا سحابی) داده شده. برای شما جالب خواهد بود اگر بدانید او با استفاده از آیات قرآن نظریه تکامل را تایید میکند. در ضمن حتما تاکنون از مقاوم شدم ویروس ها و باکتری ها به داروهای آنتی بیوتیک شنیدید؟ و احتمالا خود شما نیز شخصا تجربه کرده اید که در کودکی گلو درد شما مثلا با آموکسی سیلین به راحتی درمان میشد اما اکنون برای همان بیماری نیاز به آنتی بیوتیک قویتر دارید این خود نمونه ای از تکامل است. در ضمن نظریه تکامل نمیگه که حتما انسان از نسل میمون است.
   به هرحال خواندن آن کتاب را فراموش نکنید تا اگر باز هم مخاف این نظریه بودید، حداقل از دلایل موافقان آن اطلاع داشته باشید.
   ——-
   مطلب خوب و مفیدی بود.

  • sadeg گفت:

   فکر کنم علمی ترین سوالتون این بود که “سوم چرا هنوز میمون وجود داره ؟”
   خیلی مسخره است به طور مثال مانن این است که بگوییم چون زبان انگلیسی شاخه ی جدا شده ای از آلمانی است چرا هنوز بعضی ها آلمانی حرف میزنند

  • \مهمان گفت:

   به نظر من شما باید آیه ی ۴۵ سوره ی نور را بخوانید

 • سید حسین اسلامی نژاد گفت:

  از نظرات خیلی دلگیر شدم
  من با نظریه داروین آشنایی آنچنانی ندارم و فقط در همین حد که معتقده انسان محصول تکامل نژاد حیواناته اطلاع دارم ( که تازه همینقدرشم مطمئن نیستم درست گفته باشم )
  روزی هم که همایون جان این مقاله رو گذاشت وقتی خوندم اصلا بدون توجه به عکس مطلب رو مطالعه کردم
  کاملا مشخصه که همایون جان واسه این مقاله حسابی زحمت کشده ، دست گلش درد نکنه ولی دلم گرفت وقتی دیدم به جای دیدن زحماتش کامنتا گلایه از تصویریه که به عنوان تصویر شاخص انتخاب کرده
  یعنی اون تصویر اونقدر مهمه که زحمتای نویسنده مطلب نادیده گرفته بشه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  بعد از این نظراتی رو که در مورد تصویر شاخص این مطلب باشن تایید نخواهم کرد و تصمیم گیری در مورد نمایش یا عدم نمایشش هم به عهده خود همایون جان خواهد بود
  ضمنا یک بار دیگه نظر خودم رو هم تکرار می کنم / تصویر شاخص این پست در ارتباط کامل با محتوای اون هست و از نظر من بهترین انتخاب ممکن بوده

 • حسین گفت:

  خیلی مطلب فوق العاده ای بود
  همیشه دنبال یک توضیح کامل برای قانع کردن دوستام بودم که از این به بعد با این توضیح مفصل راحت میشه هر کسی رو در رابطه با امنیت لینوکس قانع کرد
  خیلی ممنون نویسنده عزیز

  • همایون وفامهر گفت:

   درود
   خوشحالم که مطلب براتون مفید بوده!

   البته هر کاری که می‌کنی سعی نکن کسی رو به زور قانع کنی، برای بعضی‌ها امینیت در حد یه آنتی‌ویروس تعریف شده!

   ما گنو/لینوکس رو دوست داریم و دوست داشتن به زور نمی‌شه!

 • مسعود گفت:

  آقا این مقاله عالی بود
  معلومه واسش زحمت کشیدی
  دستت درد نکنه

 • علی گفت:

  دمت گرم، عالی بود.

 • محمد ص گفت:

  اول از همه آقا همایون دمت گرم مطلب خوبی بود من با اینکه ۳-۴ ساله نصفه نیمه از لینوکس استفاده می کنم هنوزم به اینجور مطالب توجیهی علاقه مندم…
  ولی آقا احمد توی اولین کامنت یه چیزی نوشته بود که باعث شد مسیر کامنت ها به طور کلی تغییر کنه با اجازه جواب اون ذوستمون رو بدم:
  ۱_ دلیل اول آقا احمد انکار نظریه ی تکامل توسط اسلام هست: خب راستش من ترجیح می دم این مورد رو جواب ندم چون اصلا بحث مذهب بحث علمی نیست که سرش بحث کنیم به علاوه کاملا به اعقاید شخصی ایشون بر می گرده و به من ربطی نداره.
  ۲_گفتن که میمون ها بازیگوش اند پس چرا ما نیستیم: اول اینکه خیر. تحقیقات نشون داده که نه تنها میمون ها بلکه دیگر حیوانات هم همگی مانند یکدیگر رفتار نمی کنند و دارای شخصیت منحصر به فرد هستند پس دلیل نداره که چون ما از درخت بالا نمی ریم تکامل از اون ها نیافتیم
  ۳_ چرا میمون ها وجود دارند؟ : چرا نداشته باشن؟ تکامل در جریان تولید مثل یک زوج از شانپانزه ها منجر به تولید گونه ی انسان ها شده خب بقیه ی شانپانزه ها که نباید حتما تکامل بیابند که نثلشون منقرض شه؟؟؟!!!! مثلا وقتی تو هیروشیما انفجار اتمی داشتیم و یه سری ها دچار تغییر ژنتیکی شدن مگه تو ایران هم ملت بچه های ناقص الخلقه به دنیا آوردن؟ جهش ژنتیکی یک جاندار لزوما روی بقیه تاثیر گذار نیست!!!
  ۴_ چرا خون میمون رو نمی توان به انسان منتقل کرد؟ : چون که این موضوع بسیار وابسته به دی ان ای شخص هست. انسان ها حتی نمی تونند به راحتی از هم خون دریافت کنند و بسیاری از موارد از جمله گروه خونی و پلاکت های خونی باید همسان باشند در غیر اینصورت موجب مرگ گیرنده می شود. ما می گوییم تکامل یافته از شانپانزه هستیم نمی گوییم شانپانزه هستیم که….
  در آخر با تحقیق ساده ای می توانی بفهمی که ما و شانپانزه ها بیش از ۹۸ درصد دی ان ای هم خانواده داریم و به هیچ وجه نمی شه به سادگی از همچنین عدد بالایی صرفه نظر کرد!!!!
  واقعا چی شد من یه همچنین کامنتی رو زیر یه مقاله در باره ی لینوکس نوشتم؟؟؟ 😀

  • علیزاد گفت:

   اینکه میگی، بحث مذهب بحث علمی نیست که سرش بحث کنیم جالبه!!
   اولا که مذهب نه و دین. مذهب رو چون در غرب بجای دین بکار می‌برند ، در داخل هم شیفتگان کپی برابر اصل بکار می‌برند
   ثانیا در اسلام دین=عقل هست و پر از سفارش به علم‌آموزی، و افزون بر این اسلام خودش یک منبع مهم و بکر برای علم است و علم امروزی در مقابل دین پشیزی هم نیست

 • لیلا گفت:

  سلام اولا این نظریه هنوز نظریه است و اثبات نشده دوما کی گفته با دین مخالفت داره خداوند به خاطر خلقت آدم به خودش احسنت میگه ولی به معنی این نیست که اولین انسانی هست که خلق کرده…
  و مانباید این نظریه رو مقابل دین قرار بدیم….

 • همتی گفت:

  بسمه تعالی
  سلام بر همه عزیزانم
  با تشکر از برادر مون به خاطر مقاله زیبا و مفید ایشون
  اما در مورد نظریه داروین باید گفت که معیار برای حقانیت یک نظریه در مورد خلقت انسان باید به کلام خالق مراجعه کرد ما وقتی به قرآن کریم مراجعه میکنیم می بینیم که قرآن کریم آغاز خلقت بشر امروزی را از حضرت آدم(ع) معرفی میکند و ما انسانها را فرزندان حضرت آدم(ع) میداند و خلقت حضرت آدم را مستقیما از خاک میداند روایات نیز همین را به تفصیل بیان میدارند
  بنابراین نظریه داروین در مورد انسان های امروزی صدق نمی کند گرچه ممکن است برای دیگر موجودات روی زمین یا موجوداتی که اجداد انسانها شناخته میشوند صدق کند البته صرفا نظریه است اثبات همگانی نشده ولی بنابر قرآن کریم و روایات این نظریه در مورد انسان امروزی صدق نکرده و رد میشود
  در مورد دیگر موجودات هم هنوز اثبات نشده گرچه شواهدی برای آن از دیرینه شناسان ذکر میکنند
  انسان امروزی (منظور از حضرت آدم(ع) تا آخرین انسانی که تا روز قیامت خلق می شود) به خاطر ویژگی های خاص مانند میل به بینهایت داشتن یا میل به جاودانگی داشتن (که این غیر از میل به بقا است که دیگر موجودات هم دارند) نمی تواند حاصل تکامل داروینی در موجودات مادی باشد زیرا اینگونه امیال در موجودات مادی نمی تواند شکل بگیرد چرا که ماده محدود است و نمی تواند میل به بینهایت را ایجاد کند حتی اگر میلیارد ها سال هم بگذرد
  بحث مفصل تر لازم است در اینجا به همین کوتاه بسنده می کنم
  ببخشید قصدم فقط پاسخ به بعضی ابهامات بود
  برادر مون بهتر بود عکس دیگری برای رساندن مطلبشون ارائه میکردند
  گرچه این تصویر هم رساست ولی چون تداعی کننده نظریه باطل است (تکامل داروینی برای بشر امروز که خلاف نظر قرآن کریه است) برای مسلمان بهتر است از چیزهایی که عقاید حقه اسلام را زیر سوال میبرد استفاده نکند حتی اگر برای مطلب حق باشد
  با تشکر از مقاله خوب شما استفاده کردیم
  انشاء الله همه در دو عالم خندان و شاد باشید التماس دعا

 • ارژنگ گفت:

  اول از نویسنده مطلب تشکر میکنم و ضمنا دوستانی که به موضوع تکامل علاقه دارن یا در موردش شک دارن میتونن از دو سایت زیر استفاده کنن:
  http://1.darwinday.ir/
  https://fargasht.wordpress.com

 • mostafa گفت:

  مرسی آقای وفامهر مطالب خوبی رو گردآوری کردید 🙂